wino zrodzone z pasji

partner center to 3 dekady pasji i doświadczenia

o nas

 

W poprzedniej części pisaliśmy o idealnych warunkach panujących w piwniczce, gdzie najważniejszymi okazały się temperatura, wilgotność, panujący w piwniczce spokój i cisza. Ta część poświęcona będzie dostosowaniu warunków panujących w domu czy mieszkaniu w blokach do warunków, jakich wymaga wino.

Jak stworzyć warunki do dojrzewania wina w mieszkaniu

Jak wspomniano wcześniej głównym wymogiem do dojrzewania wina jest odpowiednia wartość temperatury, wilgotności oraz sposób przechowywania butelek z winem. Odpowiednim miejscem na przechowywanie wina może być niezbyt często uczęszczane miejsce w domu - nawet w mieszkaniu o małej powierzchni jest takie miejsce, do którego nie dociera silne światło, jest stosunkowo chłodne, bez przeciągów. Np. może to być powierzchnia przeznaczona na spiżarnię, czy po prostu wydzielona część kuchni czy większego pokoju. Głównym wymogiem w każdym przypadku jest tu utrzymywanie odpowiedniej temperatury, wilgotności i natężenia światła. Do monitorowania temperatury i wilgotności powietrza posłużą nam odpowiednio termo- i hydrometr (i jedne i drugie dostępne w sklepach specjalistycznych bądź firmach specjalizujących się w sprzedaży win do domowej piwniczki - o nich mowa będzie w ostatniej części całego cyklu). Odradzamy przechowywania win w zwykłej lodówce ze względu na zbyt niską temperaturę tam panującą, dostosowaną do innych, znajdujących się w niej produktów. Zachęcamy natomiast do zakupu specjalistycznych lodówek, które zarówno pod względem " organizacji przestrzeni", jak i warunków termicznych są tu nieocenione.

Nawet ci, którzy nie znajdą odpowiedniego miejsca w mieszkaniu na stworzenie kącika z winem znajdą rozwiązanie w coraz powszechniejszych specjalnych gablotach na wino (rodzaj chłodzonego regału), które wyglądem przypominają gustowny kredens. W doskonały sposób mogą one wkomponować się w stylistykę wystroju wnętrz domu. Dostępne obecnie na rynku tego typu regały wykonywane są z drewna, metalu, szkła bądź łączące te surowce. Z jednej strony regał taki pełni funkcję estetyczną, a z drugiej zapewnia naszemu winu odpowiednią wartość temperatury i wilgotności. Należy tu dodatkowo pamiętać o miejscu, gdzie taki mebel postawimy. Trzeba pamiętać o tym, aby nie stał on w miejscu nasłonecznionym, czy w sąsiedztwie kuchni z włączającymi się agregatami.

Po wymogach związanych z warunkami hydro-termicznymi warto wspomnieć o wyborze pozycji do dojrzewania wina. Wino wymaga bowiem pozycji horyzontalnej, a przy tym stabilnej, aby uniknąć - zakłócających proces dojrzewania - ruchów. Dzięki takiej pozycji jest zapewniona także odpowiednia, wspomniana wyżej, wilgotność korka. Warto zakupić w tym celu odpowiednie regały do przechowywania butelek. Regał na wino powinien więc mieć specjalnie wyżłobione miejsca na kształt butelki. Powinien być tak skonstruowany, aby w widoczny sposób prezentował wszystkie butelki - unikniemy w ten sposób podczas " doglądania" wina niepotrzebnego poruszania butelek, przesuwania z miejsca na miejsce, gdy będziemy poszukiwać danego konkretnego rocznika. Ważnym czynnikiem jest także surowiec, z jakiego zrobiony jest regał - idealnym materiałem jest oczywiście drewno - materiał bliski korka wina, ale także kamień i cegła - materiały tworzące środowisko naturalne wina (por. piwnice naturalne - cz. 2). Jest to tak ważny element wpływający na dojrzewanie wina, że istnieją nawet specjalne pracownie, wykonujące regały na wina, specjalizujące się właśnie w tego typu meblach (więcej na ten temat w ostatniej części cyklu).

powrot

nasze smaki

 

wina najwyższej klasy

 

cudzy
kanał sprzedaży

horeca